Bebeğin Her Gün Yıkanması Doğru Mu?

Aslında bebeklerin sık sık yıkanmasının, bebeğin kısa sürede serpilmesi ve büyümesi için önemli bir etken olduğu biliniyor. Tabii ki rahatlatıcı etkisinden de söz etmeden geçmemek lazım. Fakat sırf rahatlasın ve çabuk büyüsün diye yaz kış demeden her gün bebek yıkamak pek de akla uygun görünmüyor.

banyo yapmak
banyo yapmak

Tabii ki yaz mevsiminin kavurucu sıcağında terleyen bebeğinizin cildini rahatlatmak için her gün suyun altına tutmakta bir sakınca olmayabilir. Fakat kış ve bahar aylarında hiç de azımsanamayacak bir riske girdiğinizi de bilmeniz gerekir. Çünkü bebeklerin ısı dengesi, yetişkinlere göre çok daha değişken ve hassastır.

Bebeği Ne İle Yıkamak Gerekir?

Bebeğinizi her gün yıkadığınızda, banyoda kullandığınız şampuanlar ya da banyo sonrasında bebeğinize sürdüğünüz yağlar, bebeğinizin cildinde hassasiyet yaratabilir. Çünkü dış dünyaya yeni yeni uyum sağlayan bebeğinizin cildini hiç kendi haline bırakmadığınız için, cildinin doğal dengesini kurmasını engellemiş olursunuz.

bebek banyosu
bebek banyosu

Onu yıkamak için aslında çok fazla kozmetik ürün araştırmanıza gerek yok. Önemli olan bebeğinizin parfümlü kokmasını değil, arınmasını sağlamaktır. Bunu da su ve sabun ile rahatlıkla yapabilirsiniz.