Bebeğinizi Emzirmekten Vazgeçmeyin

Bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için en uygun besin kaynağı kesinlikle anne sütüdür. Her annenin sütü kendi bebeği için en faydalı besin kaynağıdır. İlk 6 ay boyunca bebeğinizi sadece emzirerek beslemeniz yeterli olacaktır. 1-2 yıl boyunca bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak 6. aydan itibaren bebeği gerekli diğer besin maddeleri ile beslemeye başlamalısınız.

bebek emzirmek
bebek emzirmek

Anne Sütünün En Önemli Özellikleri

Anne sütü, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en ideal besin kaynağı olduğu gibi temiz ve bebek için uygun bir sıcaklıktadır. Anne sütü ile beslenme çocuğun ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine büyük katkıda bulunur. Bunların yanı sıra emzirme sayesinde bebek ile anne arasında ruhsal bir iletişim oluşur.

emzirmek
emzirmek

Anne sütü, bebekte bulunan tüm organ ve sistemlerin büyümesini düzenleyen özellikler içerir. Anne sütünün sindirimi diğer besinlere göre daha kolaydır. Ayrıca bebeğin bağışıklığını güçlendirir ve bebeği hastalıklara karşı korur. Anne sütüyle beslenen çocuklarda barsak hastalıkları, kulak enfeksiyonları, şeker hastalığı, astım, obezite gibi hastalıklara daha az rastlanır.