Ayların Gün Sayıları Neden Farklıdır?

Milattan 758 yıl öncesinde Romalılar 10 aylık takvim kullanmaya başlarlar. İlk kullanılan bu Roma takvimi aylar, gündüz ve gecenin aynı eşitlikte olduğu ve binlerce yıl öncesinde hayatın başlangıç noktası olarak kabul edilmiş Mart ayından itibaren Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık olarak belirlenmiştir.

10 aylık takvim Romalılar tarafından 60 gün daha geriye kaldığını gösteriyordu. Yedek şeklinde bırakılan bu 60 gün sorun olmaya başlayınca Ocak ve Şubat olmak üzere iki ayrı ay daha eklenerek 12 aylık takvim tamamlanmış oldu.

takvim
takvim

Şubat Neden 28 Gün?

Ayların yer değiştirmesiyle birlikte Roma İmparatoru Julius Caesar 11 ayı 30 ve 31 gün olmak üzere iki şekilde takvim düzenledi ve yılın son ayı olarak o zamanlar bilinen Şubat ayına 29 gün verdi. Dört senede bir Şubat ayına 1 gün ilavesi kabul edildi fakat yılın ilk ayı Ocak olarak değiştikten sonra Şubat ayına eklenecek o 1 gün ilave eklenmemeye başladı.

Tahta sonradan gelen Augustus kendi adına özel olarak Sextilis ayının ismini değiştirip yerini değiştirince Caesar’ın 31 günlük ayı ile kendi ayı arasındaki 1 günlük farkta ortaya çıkmış oldu. Sorunun ortadan kalkması için Şubat ayından 1 gün daha alınıp eklenerek 31 güne tamamlanmış oldu ve aradaki fark kapandı. Böylelikle Şubat ayı 28 gün olarak günümüzdeki yerini almış oldu.

şubat
şubat