Demlikte Kalan Çayın Faydaları Nelerdir?

Yorgun argın eve geldiğinizde sıcacık bir çayın yerini ne tutabilir. Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra kış günlerinde içinizi ısıtan bir bardak çayın başka başka faydaları da vardır. Yapılan araştırmalara göre demlikte kalan çayın birçok faydası bulunmaktadır.

Genellikle çöpe atılan bu yararlı demlenmiş çayı bazı ev hanımları bitkilerin diplerine de dökmekte. Bunun sebebi gübre etkisi yapması ve çiçekleri beslemesi olarak söylense de bunun haricinde çok daha önemli unsurlara fayda sağlamakta.

çay
çay

Kullanım Şekli

Mat saçlara kesin çözüm olan çayı saçınızı şampuanladıktan sonra ılık çay ile durulayın. Mat saçlarınızın ışıldadığı göreceksiniz. Bunun yanı sıra ayak kokusunu alan çayı her akşam ılık olarak bir leğene koyarak yaklaşık on dakika ayaklarınıza bu suda bekletin. Kısa sürede bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Antibiyotik etkisi de bulunan çayı yaralarınızın temizlenmesinde de kullanabilirsiniz. Göz çapaklanmasına da çözüm olan çay sıcak şekilde gözünüze tutarak beklettiğinizde bu olayında önüne geçmekte.

Ayrıca buzdolabı kokusu içinde posasını kurutup koyduğunuzda kokuyu aldığını göreceksiniz.

demlikte çay
demlikte çay