Akılsız Arabalar Akıllı Oluyor!

Sürücüsüz otomobiller henüz konvoylar halinde trafikte olmayabilir, ancak Cruise RP-1, otoyolda yolculuk ederken aracınıza otomatik sürüş özelliklerini sunmayı amaçlıyor. Cruise RP-1, normal, akıllı olmayan bir arabayı kendi kendine çalışan bir otomobile dönüştürebiliyor.

cruise
cruise

Normal Araçlara Takılabilen Ekstra Zekâ Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Aracınıza kurulum gerektiren oto pilotu ürünü, aracınızın daha güvenli hale getirilmesine yardımcı olmak için sensörler ve datalar kullanıyor. Mesela, direksiyon kolonunun yanına adapte edilmiş motorlar, şeritler aralığında kalmanıza yardımcı olmak için hassas düzeltmelere sahip ve sensörler sizi şerit içinde güvende tutmak için şerit çizgilerini, işaretleri ve yakınınızdaki araçları izliyor.

Aracın üzerine yerleştirilen sensör bölmesi, seyir halinde iken yakınlarda ne olduğunu gösteren kameralar, radarlar ve diğer ileri teknolojileri kullanıyor. Cruise RP-1 cihazı direksiyonda sürücü olduğunda da direksiyon, gaz ve fren sistemlerini otoyol sürüş esnasında kontrol edebiliyor. Cihaz aynı zamanda çevresindeki otomobillerin hızını ölçen ve otomobilin arkada güvenli bir mesafede sürmesini sağlamak için kullandığı radar izleme özelliğine de sahip.

cruise rp
cruise rp

Cruise RP-1 Otomobil Zekâ Kiti Dezavantajları ve Fiyatı

Normal araçlara ilave edilebilen teknoloji oldukça etkileyici, ancak bazı dezavantajları da yok değil. Çok yeni kullanılmaya başlayan cihaz şu anda yalnızca ABD California’da mevcut ve sadece Audi A4 ve S4 modelleri üzerinde çalışıyor. Ayrıca bu teknolojinin ilk örneği olan Cruise RP-1 10.000 $ gibi ağır bir fiyatla sunuluyor. Yine de, tamamen otomatik sürücüsüz otomobiller görücüye çıkana kadar bekleyemezseniz, bu teknolojiyi satın almak için marka web sitesini ziyaret edebilirsiniz.