Zayıflama Hevesi

Günümüzde herkes kilo vermek istiyor, ama çoğu kişi daha ilk haftada vazgeçiyor. Yapılan incelemeler gösteriyor ki; çoğu insan aç kalması ya da diyet listesinin zorlaması ile değil, psikolojik nedenlerle diyetinden vazgeçiyor. Ve bu kişiler, diyet listelerini, ailevi sorunlarını ya da genetik yapılarını suçlayarak vazgeçme nedenlerini açıklamaya çalışıyorlar. Bu işlem defalarca kendini tekrarlıyor.  Bazıları, gerçek başarısızlık nedenlerinin ne olduğunu anlamadan senelerce başarısızlık yaşıyor.

Diyet Yapmayı İstemek
Diyet Yapmayı İstemek

Yapmayı İstemek

Bu konuda anahtar kelimelerimiz yapmayı istemek. Diyeti kilo verme ve görünüşü düzeltme olarak görmekten çıkarıp bir yaşam tarzı haline getirebilmek. Çünkü diyet yapmak zamanla manevi bir baskı haline gelebiliyor. Diyet yapmam gerek sözünün yerine diyet yapmayı istiyorum, bu benim sağlığım için yararlı diye düşünebilirseniz daha rahatlayacaksınız. Hele ki zorlayıcı ilk haftanın sonunda duruma yavaş yavaş alışmaya başlayınca ve daha sonraki günlerde terazide sonuç almaya başlayınca çok mutlu olacaksınız. Öbür türlü yapmam gerekirken yapamadım diyerek sonuçta duyacağınız suçluluk hissi ruhsal durumunuza zarar verebilir.

Diyet Yapmayı İstemek
Diyet Yapmayı İstemek

Diyet yapan birçok kişi mükemmel olmaya çalışıyor ve sonuç olarak başarısızlığa uğradığında büyük bir suçluluk duygusuyla bunalıyor.  Diyet yaparken mükemmel olmaya çalışıp zaman kaybetmeyin. Hata yapacağınızı, arada kaçamakların olacağını kabullenin ama bu sizi durdurmasın. Kaçamaklar küçük olursa zaten sorun yok.