Yeni Doğan Bebeğin Günlük Uyku İhtiyacı

Yeni doğan bebeklerin günlük en az 16 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Bu süre uzmanlar tarafından belirlenmiş olup 15 ila 18 saat arasında değişebilir. Bir günün 24 saatlik döngüsü içinde toplamda 16 saat uyku halinde olan yeni doğan bebeğin uykusu belirli aralıklara bölünerek gerçekleşir.

uyku ihtiyacı
uyku ihtiyacı

Bebeğin sağlığı ve gelişimi için gece uykusu ve öğlen uykusu çok önemlidir. Bebek her uykudan uyandığında altının temizlenmesi ve beslenmesi gerekir. Yeni doğan bebekler hayatlarının ilk ayında gece ve gündüzü ayırt edemezler.

Bebeğinize Gece ve Gündüz Uykusunun Farkını Hissettirebilirsiniz

Yeni doğan bebekler ilk aylarında gece ve gündüzü ayırt edemezler. Sonraki birkaç ay içerisinde bunu başarırlar ancak siz bebeğinize gece ve gündüz uykusunun farkını önceden hissettirebilirsiniz.

yeni doğan uyku ihtiyacı
yeni doğan uyku ihtiyacı

Bebeğinizi gündüz emzirirken daha canlı, gece emzirirken ise daha sessiz olarak, ona zaman kavramını anlaması için belirtiler verebilirsiniz. Örneğin gündüzleri beslerken onunla konuşabilirsiniz. Buna karşın geceleri ise daha sessiz olabilir ve bebeğiniz için gece uykusu zamanı geldiğini bu şekilde belirtebilirsiniz.