Yaz Gribinden Korunmanın Yoları

Yaz gribi kış gribine nazaran daha fazla sıkıntı yaratan bir sağlık sorunudur. Havada bulunan nem, cereyanda kalma, sıcaklığın etkisi gibi birçok sebep ile yaz gribi hem iyileşme sürecinin sıkıntılı geçtiği bir rahatsızlıktır hem de son derece zor bir dönem yaşanmasına sebep olur. Yaz gribine yakalanmadan sezonu bitirmenin ise bakı kolay yolları bulunuyor. Bu önerilere uyduğunuz takdirde yaz gribine yakalanmadan bir sezonu rahatlıkla geçirmeniz mümkün.

gribal enfeksiyonlar
gribal enfeksiyonlar

Neler Yapılmalıdır?

Yaz gribine yakalanmamak için yapılması gerekenlerin başında su tüketimini artırmak geliyor. Suyun bolca tüketilmesi hem bağışıklık için hem de bedenimiz için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra sıcaklığa aldırmamak da gerekir. Sıcaklık değil grip yapan bu sıcakta yaratılan soğuktur. Terli olan ya da aşırı ısınmış olan bedene soğuk uygulanması bedensel şoka sebep olabilir. Soğuk su ya da buna benzer içecek ya da yiyecek tüketimi de hastalanmak için zemin hazırlanmasına sebep olabiliyor.

yaz gribi
yaz gribi

Sıcaktan korunmak için aşılan klimalar ise maalesef gribe yakalamanın en kolay yolunu da bizlere sunuyor. Özellikle aşırı soğutulan klimanın yanında durum sonrasında sıcağa çıkmak ya da tam terci uygulama sonrasında gribe yakalanma oranının oldukça artar. Bunun yanı sıra kalp krizi riskini de artıran b ani sıcak değişimleri ayrıca sinüzit, bademcik, orta kulak iltihabı, farenjit ve migren ataklarının yaşanmasına da sebep olmaktadır.