Yanlış Diyet Sağlığa Ne Gibi Zararlar Verir?

Aşırı kilo problemi günümüzde erkeklerin ve kadınların ortak sorunları arasında yer alıyor. Hal böyle olunca insanlar ise fazla kilolarından kurtulabilmek için bir an önce harekete geçmek istiyorlar. Fakat diyet konusunda yapılan yanlışlar sağlık konusunda büyük sıkıntılar yaşamanıza sebebiyet verebiliyor.

Tek tip besin türü ile yapılan diyetler belirli bir sürede kilo vermenizi sağlıyor. Ancak kısa bir süre sonra verdiğiniz kiloları daha fazla bir şekilde geriye almaya başlıyorsunuz. Bu tip diyetlerde tek tip gıdalar ile beslendiğiniz için vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları da almamış oluyorsunuz.

Kişiye Özel Diyet Programı

Son yıllarda dergilerde ve televizyonlarda görülen ünlü diyetleri de insanlara büyük zarar verebiliyor. Bunun sebebi, yapılacak olan diyetin size uygun olmamasından kaynaklanıyor. Kendi vücut yapınıza uygun olmayan başka bir kişinin diyet programını uyguladığınız zaman yağ oranınızı düşürmek yerine kas kütlenizi düşürmeye başlıyorsunuz. Kas kütlesinin azalmaya başlaması aynı zamanda vücudunuzdaki su oranının da azalmasına ve yağ oranın da çoğalmasına yol açıyor.

Diyet programının tamamen kişiye özel olması gerekiyor. Kendi ihtiyaçlarınıza uygun olan diyet programı için ise bir diyetisyene gözükmeniz gerekiyor. Doğru diyet programını uygularken de kesinlikle egzersiz yapmayı da ihmal etmemeniz gerekiyor. Egzersizleriniz ile desteklediğiniz doğru diyet programı sayesinde uzun vadeli bir diyet sürecine giriş yapabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.