Yalan Söylemiş Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Pek çok çocuk farklı sebeplerden ötürü yalan söyleyebiliyor. Anne babaların büyük bir kısmı da bu durumda çocuklarına çok ciddi tepkiler verebiliyor. Bunun sonucunda da çocuklar yalanın kötü olduğunu anlamıyor ve tekrardan yalan söylemeye meyilli hale geliyor.

çocuğun yalan konuşması
çocuğun yalan konuşması

Çocuk ile Sağlıklı İletişim Kurmalısınız

Yalan söyleyen çocuk eğer ki 6 yaşından küçükse ona yalan kavramı ile alakalı bilgiler verilmelidir. Gerçek ve yalan arasındaki farkı anladıkları zaman bu konuda dikkatli olmaya başlayacaklardır. Aynı zamanda yine bu dönemde çocuklar hikayeler anlatmaya başladıkları zaman onlara inanılmalıdır.

Çocukların büyük bir kısmı yapmış oldukları davranış sonrasında alacakları cezadan çekindikleri için yalan söylüyorlar. Böylesi durumlarda verilen ceza tekrardan gözden geçirilmelidir. Çocuğun yaptığı yanlış ona anlatılmalı ve gerçeği söylemelerinin ne kadar önemli olduğu ifade edilmelidir.

çocukların yalan söylemesi
çocukların yalan söylemesi

Bununla beraber çocukların bir kısmı alacakları tepkiden korktuğu için yalan söylemeyi tercih ediyorlar. Örneğin bardak kırıldığı zaman anne babadan gelecek olan tepkiden çekinecek olan çocuk, yalan söyleyecektir. Bunun yerine bardak kırıldığı zaman çok büyük tepkiler verilmemeli, kırılmış olan parçalar çocuk ile beraber toplanmalıdır

Anne babaların büyük bir kısmı çocuklarının hayatlarına karşı çok büyük bir meraka sahiptirler. Halbuki çok fazla üstüne gidilecek olan çocuk bir süre sonrasında en ufak bir şeyde bile yalan söylemeye başlar. Bunun yerine gerekli olduğu kadar çocuğun hayatını kurcalamamak gerekmektedir.