Suyun Canlılar İçin Önemi

Suyun canlılar için önemi konusunu ele alacak olursak buna sadece insan yönünden bakmamamız gerekmektedir. Su birçok canlının da bizde olduğu gibi yaşamını sürdürebilmesi için en büyük ihtiyaç duyduğu şeylerdendir. İnsan, bitki ve hayvanların en büyük yaşam kaynağıdır. Canlıların ve insan vücudunun da bilindiği üzere büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır.

Bu su miktarı insan vücudunda kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılık kişinin fiziksel özellikleri, yaşı, cinsiyeti, günlük aktiviteleri olarak belirlenmektedir. Çocuk vücudunda yetişkin vücuduna göre daha fazla miktarda su bulunmaktadır. Yetişkinlerde bu oran %50 ile %60 arasında değişirken çocuklarda bu oran %75 olarak belirlenmiştir. Bununla beraber dünyanın da %75’i sudan oluşmaktadır.

Susuzluk vücudun yaşamını sürdürebilmesi açısından çok önemlidir. Besinsiz haftalarca yaşamak mümkünken susuzluk için bunu söylemek mümkün değildir. Birkaç gün sonra kişi yaşam fonksiyonlarını yitirmektedir.

Canlıların vücudunda gerçekleşen biyokimyasal her olay su olan bir ortamda gerçekleşmektedir. Çünkü suyun akıcı ve adezyon gibi özellikleri bulunmaktadır. Minerallerin alınmasında gereklidir çünkü çok iyi bir çözücü özelliği bulunmaktadır. İçine karışan maddeleri az ya da çok çözmektedir bu da mineralleri almayı sağlamaktadır. Bu açıdan da bakıldığında canlılığın devamlılığı sürdürebilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Suyun Faydaları

Suyun faydaları sıralanacak olursa su; Minerallerin yanı sıra su sindirimde besinlerin parçalanması ve oluşan atık maddeleri akciğer ve böbreklere taşıyarak dışarı atılmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunun ısı oranını ayarlamaktadır. Deri ve cilde nem sağlamakta ve gözenekleri açık tutmaktadır. Bu sayede erken yaşlanmanın önüne geçmekte ve saçlarda matlaşmayı sağlamaktadır.

Beyin fonksiyonlarının sağlıklı tutulmasını sağlamaktadır. Beyinde su azlığı fonksiyonları eksiltmeye yol açmaktadır. Bunu sonucunda sersemlik, algılayamama, karar verememe gibi bozukluklar meydana gelmektedir. Böbreklerin de çalışma işlevi suya bağlı olarak dengelenmektedir. Toksik maddeleri vücudun dışarı atmasını sağlamaktadır.

Kanda meydana gelen işlevlerin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Eklemlere de çok faydası bulunmaktadır. Suda bulunan kayganlaştırıcı etki sebebiyle organlar ve eklemler rahatça çalışabilmektedir. Yutkunmayı ve nefes almayı kolaylaştırarak sağlamaktadır. Gerginlik stres ve halsizlik de su eksikliğine bağlanabilmektedir. Bunların da önüne geçmektedir. Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

İnsanlar dışında bitkilere de çok faydası dokunmaktadır. Suda çözünen maddeleri bitkiler kökleriyle almaktadırlar. Bu su yapraklara kadar iletilmektedir. Su canlıları da suda çözünen oksijen sayesinde hayatlarını sürdürmektedirler.