Sonbahar Yorgunluğuna Veda

Yazın aydınlık ve ılık günleri geride kalırken, fiziksel şartler insanların sinirli hissetmesine neden oluyor. Daha az dışarı çıkma, daha az hareketle beraber kişi kendini hem daha yorgun hissediyor, hem de metabolizma kilo almaya elverişli bir hale geliyor. Sonbahar günlerinde insanın kendini enerjik hissetmesi aslında pek zor bir şey değil.

 Küçük Tedbirlerle Geçebilir

Sonbahar Yorgunluğuna Veda
Sonbahar Yorgunluğuna Veda

Örneğin kendinizi çok yorgun hissettiğinizde tarçınlı süt için. Günde iki kahve de uyarıcı etkisi yapabilir. Mandalina yeniden enerji bulmak için mükemmel bir çözüm. Et yemek isterseniz bunu akşamları değil, öğlenleri yapın. Gün için enerji depolamış olursunuz. Bu arada biraz terlemenin zararı yok, sporu ihmal etmeyin. Aslında insanın yorgunlukla başa çıkmasının en iyi yolu egzersiz yapmak. Başta zor gelse bile zamanla vücut bile ister hale geliyor. Bir nokta daha önemli. Havalar soğuyunca insan doğal olarak fazla uyumak ister. Geceleri 7-8 saat düzenli uyumayı hedefleyin.

Mevsimlerin değişimi doğal bir akış. Bu akışı yargılamak yerine izlemek ve ayrıntıları görmek insanın daha olumlu bir ruh hali içinde kalmasını sağlıyor. Sonbahar bir sürü yeniliği de beraberinde getiriyor. Doğa değişiyor, tiyatro ve sinemalarda yeni sezon başlıyor. Keyif alacak ayrıntıları var. Sıcacık pantolonlarımızı giymek, çay içerken yağmuru seyretmek ve kaynar bir fincan salep içmek Ağustos’ta yapılmıyor. Ama bütün bu desteklere karşın yorgunluklarınız azalmıyorsa doktora gitme zamanınız gelmiş demektir.