Sokak Modası Nedir?

Sokak modası kavramı son yıllarda moda dünyası içerisinde çok fazla rastladığımız bir kavram haline gelmiş durumda. Moda tasarımcılarının büyük bir çoğunluğu ilham kaynağı olarak sokakları kullandıklarını söylüyorlar. Ünlü markaların yeni sezon kreasyonlarına bakıldığı zaman da sokak modası dokunuşlarını hissedebiliyoruz.

sokak modası örnekleri
sokak modası örnekleri

Sokak modası, tasarımcıların yönettiği stüdyolardan çıkmayan, insanların gündelik eğilimleri ve tarzları ile şekillenen bir moda akımıdır. Sokak stili olarak adlandırılan bu moda, özellikle büyük şehir merkezlerinin sokaklarındaki gençler tarafından şekillendiriliyor.

Sokak Modası Nasıl Şekilleniyor?

sokak modası çanta
sokak modası çanta

Sokak stilinin tek bir tarz halinde açıklanabilmesi ise pek mümkün olmuyor. Sokak modası farklı zamanlarda insanlar tarafından trend haline gelen parçaların bir araya gelmesi ile yaratıldığı için çok yönlü bir moda akımı olarak karşımıza çıkıyor.

Yırtık kot pantolonlar, uzun saçlar, çiçekli ve etnik desenler, ispanyol paçalı pantolonlar, otantik takılar, bandana ve gözlük gibi aksesuarlar sokak modasında en sık kullanılan parçalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda bol ve düşük belli pantolonlar da sokak modası içerisinde kendisine büyük bir yer edinmiş durumdadır.