Selülit Kabusu

Pürüzsüz bacaklar her kadının hayali. Ancak belli bir dönemden sonra, vücut güzel bir görünüm için ekstra özen istiyor. Genetik, hormonal, yaş ve beslenmeye bağlı ortaya çıkan selülit problemi  aslında kadınların %95’inde mevcuttur. Bu yüzden kadınların çoğu aynalara küsüyor ve yaz aylarında kendilerini saklamaya çalışıyorlar.

selülit

Portakal kabuğu görünümünü andıran bu problem, aslında vücudun kendini biraz yenilendirmeye ihtiyacı olduğunun sinyallerini vermektedir. Fiziksel nedenlerin dışında, yanlış beslenme, yanlış diyetler, yeterli sıvı almama ve fazla kafein tüketimi gibi etkenler selüliti kaçınılmaz yapılıyor. Üstelik bu durum halk arasında selülitin sadece kilolu kadınların sorunu olduğu tezini de çürütüyor.

selülit  kabusu
selülit kabusu

Çünkü her ne kadar yağ dokusuyla alakalı da olsa bu durum aslında cildin kolojen yapısından kaynaklanmaktır. Bu da bunu kiloyla ilişkilendirmez ve zayıf bayanların da sorunu haline getirir. Ayrıca kolojen liflerin  bunun neden erkeklerden çok kadınların problemi olduğunu da cinsiyetlerin cilt yapısının farklı olmasından meydana gelmektedir.

Selülitlerle Vedalaşma Yöntemleri

Bütün sağlık ve cilt problemlerinden kurtulmanın ilk yolu, öncelikle onları kabul edip bununla barışmaktır. Bu evreden sonra kişi sadece kendine uygun yöntemi seçerek, istikrarlı bir yol izlemelidir. Selülit probleminden kurtulmak için doğru beslenmeyle mükemmel bir başlangıç yapılabilir. Devamında bol su ile vücudu arıtarak; alkol, kafein, sigara gibi maddeleri olabildiğince uzak tutmak gerekiyor. Bu şekilde sadece selülit değil fiziksel ve ruhsal anlamda büyük bir değişim elde etmek, hayat ve sağlık kalitesini artırmak mümkün.

selülit  kabusu
selülit kabusu

Bu sağlıklı yaşam disiplinini de sporla destekleyerek, istenilen forma ve görünüme girilebilir. Birbirinden farklı selülit egzersizleri düzenli olarak uygulanarak, selülit oluşumunu durduğu gibi, mevcut görünümü de düzeltmeye yardımcı oluyor. Bu problemin temel çözümü bu bileşenlerden geçse de bitki yağları, kremler, anti selülit masajları ve kürler gibi alternatif yöntemler de kullanılabilir. Küçük bir püf noktası olarak da Türk kahvesini limonla çamur kıvamına getirip düzenli olarak o bölgeye masajla sürmek, streç film sarıp beklemek Türk kadınlarının yıllardır uyguladığı küçük bir sırdır.