Orkide Çiçeğinin Bakım Detayları

Orkide zarif ve narin yapıya sahip olan özel çiçeklerdir. Saksı çiçekleri arasında en sık hediye olarak seçilen çiçek olma özelliğine de sahip olan orkideler aynı zamanda kolay bakıma da sahiptir. Son derece zarif bir görüntüye sahip olması sebebi ile birçok kişi orkidenin bakımının zor olduğunu düşünür. Hatta birçok kişide yanlış bakım sebebi ile orkideye bakamaz ve kurumasına ya da çürümesine neden olabiliyor. Bu sebeplerden ötürü orkideler zor bakıma sahip olan saksı çiçekleri olarak da anıldı.

Hâlbuki orkide istenen nemi elde ettikten ve istediği güneşi aldıktan sonra yıllar boyunca sizinle kalacak olan bir saksı çiçeğidir. Orkidenizin bakımında toprak tercihi son derece önemlidir. Geçirgen yapıya sahip olan özel orkide toprağını saksı değişimlerinde de yenilemeniz önerilir. Bitki besinlerini de tercih eden orkide aynı zamanda su dengesinin de sağlanmasını ister. Toprağın nemine göre sulanma isteyen orkidenin özellikle kökleri güneşlenmekten hoşlanır. Bu neden ile de orkide saksıları şeffaftır.

Orkide Bakımında Saksı Seçimi

Hediye olarak sunulan orkidenizi ya da beğenerek satın aldığınız orkide çiçeğinizin saksı değişimini hemen yapmak isteyebilirsiniz. Özellikle bu seçim için çiçeklenmenin bittiği dönemi tercih etmeniz önerilir. Bunun yanı sıra yeni orkide toprağı alırken saksı seçiminde de özellikle orkide saksı tercihine yer açmanız önemlidir. Böylelikle saksı çiçeğinizi çiçeklenme dönemi sonrası istediğiniz de yeni saksısına taşıyabilirsiniz.