Obeziteyi Azaltan Gıdalar

Beslenmemize çok düşkün ve sevdiğimiz yiyecekler karşısında kendimize hakim olamayıp rejimleri, diyetleri bozuyorsak gün içerisinde almaya özen göstereceğiniz bazı gıdalar ile hem kilo yakabilir hem de kilo almadan sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Bunun için sadece gıdaların yeterli olmayacağını hareketli olmak ve az yemenin de gerekli olduğunu hatırlatmak gerekir.

Obeziteyi Azaltan Gıdalar
Obeziteyi Azaltan Gıdalar

Obez olup olmadığınızı da öğrenmek için vücut kitle endeksi yaptırmanız gerekir. Vücut kitle endeksiniz 25’in üzerinde ise aşırı kilolu 30’un üzerinde ise tıbbi açıdan obez olarak tanımlanırsanız. Bu değerler sizlerin nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacağı için öğrenmenizde fayda var.

Obezite İnsanlar
Obezite İnsanlar

Kırmız Et Tüketin

Yağ yapar endişesi ile yemediğiniz kırmızı et kaslarınızı güçlendirir ve metabolizmayı hızlandırır. Bu özelliğinden dolayı yağlarınızı yakmada size yardımcı olur. Yeşil çay ise iştahı bastırıcı özelliğe sahip olduğu fazla yemenizi engeller. Yoğurt yüksek protein ve kalsiyum değerleri ile kemik gelişimine yardımcı olurken içerdiği enzimler sayesinde yağların yakılmasını sağlar. Acı biberde bağırsakları hızlandırır ve vücut ısısını arttır. Bu gıdalar kilo ve yağ yapmak yerine tam aksine yakmanıza yardımcı olur.