Narsist İnsanlar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Son yıllarda sosyal medyanın ve internetin de hayatımıza iyiden iyiye girmesi ile birlikte narsist kişilik bozukluğuna sahip olan insanların sayısı artmaya başlamış durumda. Günün her anında durmadan bir şeyler paylaşan ve sürekli olarak beğenilmeyi bekleyen insanların da narsisizm ile bağlantısı olduğu söyleniyor.

Pek çok kişinin hayatında da olan narsist insanlar ile baş edebilmek için ilk önce o insanların empati kurmaktan yoksun olduklarını bilmeniz gerekiyor. İlk aşamada bu insanlardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Ancak uzak duramadığınız durumlarda ise izlemeniz gereken bazı yollar bulunuyor.

Uzaklaşılamayacak Durumlarda Neler Yapılmalı?

Örneğin iş hayatında narsist bir patron ile karşı karşıya kaldıysanız ondan uzaklaşmanız mümkün olmayacak demektir. Bu tür durumlarda olayı kabullenerek biraz sessiz kalmanız size iyi gelebilir. Narsist bir insanla tartışmanız boş yere olacaktır ve sizi gerecektir. Bu yüzden narsist kişiler ile karşılaştığınız zaman tartışmak yerine sessiz kalmayı deneyin.

Bu durumları engellemek için neyin istendiğini net olarak bilmelisiniz. Narsist kişiler genellikle sadece kendilerini düşünürler. Narsist bir kişi ile ilişki içerisine girdiyseniz verilen sözlerden çok davranışları ödüllendirmeyi deneyin. Narsist insanlara karşı aldığınız tüm önlemler işe yaramıyor ise onlara karşı atak geliştirebilmek için benzer şekilde davranabilirsiniz.

Narsist kişileri zaman zaman alttan almak da onları sakinleştirir. Böylelikle kendinizi boş yere tartışma içerisinde bulmamış olursunuz.