Mobilya Cila Ve Boyama Önerileri

Mobilyalarınızı yeni renklere sokmak hem odanızın havasını hem de mobilyanızın görünüşünü tamamen değiştirir. Mobilya boyamak için satılan boyalar vardır. Haricinde akrilik ya da sprey boya kullanabilirsiniz.

Mobilya Boyama Nasıl Yapılır?

Eğer boyayacağınız mobilyanız koyu renkli ise önceden açık bir renk boya veya beyaz ile boyayabilirsiniz. Yaz günlerinde boya yaparken en çok şikâyet edilen şey boyanın çok çabuk kurumasıdır.

Bunu önlemek için boyanızın içine bir çay kaşığı kadar su ilave edebilirsiniz. Ruloya boyayı iyice yedirip yüzeye sürmeniz önemlidir. Bir ucundan başlayarak astar katını boyamaya başlayabilirsiniz. Boya kurumadan ruloyu tekrar üzerinden hafifçe geçirerek hava kabarcıklarını ve eşitsizlikleri düzeltiyoruz. Detay gerektiren, ince yerler ve köşeler için küçük bir fırça kullanabilirsiniz.

Fırçanızı suya batırarak fazla suyunuz aldıktan sonra daha rahat bir sürüm elde edebilirsiniz. Fırça veya ruloyu tek yönde haraket ettirmeye dikkat edin. İlk katı bitirdikten sonra, mobilyayı ikinci kata kadar kurumaya bırakın. Bu sırada fırçaları su ile yıkayın. Fakat fırçalar kurumadan tekrar boyama işlemi yapmayın. Fırçalar bu şekilde zarar görebilir, çürüyebilir. Mobilyanızı istediğiniz renge ulaşıncaya kadar boyayın.

Cilalama

Mobilyanızı boyadıktan sonra güzel gözükmesi için en önemli adımlardan biri cilalamadır. Cilanın fırçanızda bolca bulunması önemlidir. Fırçayı çok fazla bastırmadan uygulanmalıdır. Fırçanızı tek yönde kullanmak daha iyi sonuç verir. Mat, yarı mat ve parlak olmak üzere üç çeşide ayrılır. Cilanın güzel sonuç vermesi için yüzeyin temiz olması önemlidir. Cilalamadan eşyanın tozunu alın. Mobilyanın ine yerlerinde fırçanıza daha az vernik almanız gerekir. Eğer fırçanıza cilayı fazla alırsanız akmalar yaşanabilir.

Kurumaya bırakılan bölgelerin üzerinden tekrar fırçayla geçmeyin, izler kalabilir. Fırçanızda sürekli cilanın olması gerekir. Eğer boş bir fırçayı yüzeye sürerseniz dalgalanmalar yaşanır. Cilayı sürerken fırça izi kalıyor gibi gelse de kurudukça geçeceklerdir.

Cilayı evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Malzemeler;

2 yemek kaşığı zeytinyağı

3 yemek kaşığı beyaz sirke

1 tatlı kaşığı limon suyu

Bu üç malzemeyi karıştırarak mobilyalarınıza uygulayabilirsiniz.

Fırça Yıkama

Cilalama işlemi sonrası fırçanız iyi yıkanmazsa sert kalabilir. Bunun için ılık su ile ya da sabun ile yıkayabilirsiniz.