Makyaj ile Uyumanın Zararları Nelerdir?

Uzun ve yorucu bir iş günü ya da herhangi bir davetten gelinen geç saat sonrasında belki makyajınızı temizlemek zor gelebilir. Özellikle saatlerce uğraşarak yaptığınız makyajınız hala etkisini ve güzelliğini koruyor ise ondan ayrılmak da sizi rahatsız edebilir. Fakat makyaj ile uyumanın zararlarını öğrendiğinizde mutlak hangi durumda olursa olsun makyajınızı temizlemeden uyumak istemeyeceksiniz.

makyajla uyumak
makyajla uyumak

Fondöten ile Uyumanın Zararları

Fondöten teninizde renk dengesi sağlamanın yanı sıra daha pürüzsüz bir yüzey yaratmanıza destek olur. Makyajın zemini ve olmazsa olmazı olarak bilinen fondöten aynı zamanda cilde zararları ile de biliniyor. Uzmanlara göre en fazla altı saat sonra silinmesi gerekir. Özellikle fondöten ile uyumak cilde son derece zararlıdır. Havadaki tüm tozları toplayan fondöten silinmediği takdirde mikroorganizmaların üremesine sonrasında ise sivilce, siyah nokta ve buna benzer cilt sorunlarının oluşmasına sebep oluyor.

makyaj temizlemeden uyumak
makyaj temizlemeden uyumak

Rimel ile Uyumanın Zararları

Rimel son derece dikkat ile kullanılması gereken bir makyaj malzemesi olup bakteri üretimine oldukça açıktır. Rimelin uzun süre kirpiklerde olması kirpik dökülmelerine sebep olmasının yanı sıra rimel ile uyuma çeşitli göz hastalıklarına yakalanma riskinizi artırarak göz tümörüne de sebep olabiliyor.

Ruj ile Uyumanın Zararları

Ruj her ne kadar zaman içinde çıktığı zannedilip sürekli olarak tazelense de gece yatmadan önce dudakların mutlaka silinmesi gerekir. Sudak kuruluğu ve çatlamalarına sebep olması ile biliniyor.