Kitaplık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kitaplıklar mekanların en sade ama em göze batan unsurlarıdır. Çok detaya sahip olmamakla birlikte birçok kitabı bir arada bulundurmaları, kitaplıkları, mekanların en çok ziyaret edilen ve ilgi ile incelenen bölümleri yapar. Taşıdığı kitaplarla bir bakış açısını yansıtan kitaplıkların seçimi de bir tarzı ve bakış açısını yansıtır.

kitaplık
kitaplık

Şık Ve İşlevsel Kitaplıklar Tercih Edilmeli

Kitaplık konusunda dekorasyon planı yaparken ilk önce kitaplığın, o mekanda yaşayanların ya da o mekanı dekore edenlerin yüzü olacağı unutulmamalı ve bu hassasiyetle kitaplık planlanmalı. Kitaplığın nerede kullanılacağı önemli konuların başında geliyor. Çünkü hem boyutları hem de modeli seçmek için kitaplığın yerinin belirlenmesi gerekir. Genç odasında kullanılacak bir kitaplık sadece ihtiyaçlara yönelik tasarlanırken oturma odasında kullanılacak bir kitaplıkta kullanım alanından görüntüsüne kitap hacminde odaya uyumuna kadar birçok konu düşünülür.

kitaplık modelleri
kitaplık modelleri

Modern çekmece ve raf sistemleriyle de desteklenerek hazırlanacak bir kitaplık şık durmasının yanında işlevsel olarak da kullanılabilir. Kitaplıkların malzeme kalitesine dikkat etmek gerekir. Sürekli değiştirilebilecek bir ürün olmaması sebebiyle uzun süre kullanılır. Kullanıldığı süre içerisinde çatlamalar, dökülmeler ve kırılmalar olmaması için malzeme kalitesinin iyi olması gerekir.