Kış Depresyonundan Kurtulmanın Yolları

Mevsim şartları insan psikolojisini etkileyici özelliğe sahip olabiliyor. Özellikle kış ayının durgun ve soluk havası kişilerin ruh hallerine yansıyarak olumsuz etkiler gösterebiliyor. Mevsim geçişlerinde özellikle kış depresyonu olarak ortaya çıkan depresyonu yaşamamanız için 7 farklı yolu sizlerle paylaşıyoruz.

   1.Işığınızı Eksik Etmeyin

Kış aylarında gündüzler daha kısa olduğu için gün ışığından daha az yararlanırsınız. Güneş ışığını yeteri kadar alamayan vücudunuza yapay yollarla bu ışığı sağlayarak depresyondan kurtulabilirsiniz.

ışık
ışık

   2.Beslenme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Depresyona girme sebepleriniz arasında beslenme alışkanlıklarınız da yer alabilir. D vitamini zengin olan besinleri haftada en az iki kere tüketmeniz kış depresyonu oluşmamasında etkili bir rol oynar.

beslenme alışkanlığı
beslenme alışkanlığı

   3.Tatile Çıkın

Güneş takviyesini bünyenize alarak depresyondan kurtulabilmeniz mümkün. Bu yüzden kış aylarında keyifli bir tatil geçirerek kendiniz koruyabilirsiniz.

tatile çıkmak
tatile çıkmak

   4.Uykunuzu Düzenli Tutun

Geceleri uzun süreler ayakta kalmak, her gün farklı saatlerde uyumak ve en önemlisi gece uykusunu yeteri kadar alamamak depresyona yol açıyor.

uyku düzeni
uyku düzeni

   5.Sosyal Aktivitelerden Uzaklaşmayın

Her ne kadar yoğun bir hayat geçiriyor olsanız dahi hava şartları elverişli olmasa bile arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile mutlaka sık sık görüşmeye gayret gösterin.

sosyal aktivite
sosyal aktivite

   6.Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Egzersizlerini ve sporunuzu kış şartlarında da yapmaya devam edin. Bu hem depresyona girmemeniz hem de sağlıklı bir hayat yaşamanız için işe yarayacak bir yöntemdir.

spor yapmak
spor yapmak

   7.Mükemmeli Aramaktan Vazgeçin

Hayatınızın her döneminde mutlu olabilmek için mükemmeliyetçi kişiliğinizden vazgeçin. Sınırlarınızı belirleyin ve bu doğrultuda hayatınızı yaşamaya özen gösterin.

mükemmeli aramak
mükemmeli aramak