İş Yaşamında Hedef Belirleme Kriterleri

Hepimiz için iş yaşamı son derece önem taşıyor ve insanlar gerek manevi tatmin, gerek ise iş yaşamında ayakta kalıp para kazanabilmek için kendilerine kariyer hedefleri koyuyor ki,  kişinin kendi kariyerinde belli bir noktaya gelebilmesi için mutlaka hedef belirlemesi gerekiyor.

Biz de bu yazıda kariyerinin başında olan gençler için iş yaşamına ilk defa adım atacaklar için hedef belirlerken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

O zaman hadi başlayalım.

hedefler
hedefler

Bunları Unutmayın

Öncelikle dikkat edilmesi gereken temel husus, kişi ne istediğini son derece iyi bilmelidir. Kimse mükemmel değil. O yüzden insan olabildiğince kendisinin en karanlık noktasına kadar görebilmeli ve kendi yapısına en uygun biçimde, en açık, en olabilecek şekilde kariyer hedefi önüne koymalıdır. Eğer hedefiniz açık net ve anlaşılır ise ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

iş hayatında yükselme
iş hayatında yükselme

Bir diğer önemli olan husus, kendinize koyduğunuz hedef son derece ölçülebilir olmalıdır. Yani bu bir diğer deyiş ile kişinin hedefleri ayakları yere sağlam basmalı, ütopik olmamalıdır. Koyduğunuz hedefin size kısa ve uzun vadede nasıl ve ne yönde faydası olacağını iyi bir biçimde analiz etmelisiniz. Tam da buna paralel olarak koyduğunuz hedef ulaşılabilir bir hedef olmalıdır.

Zaman konusu da hedefleriniz içinde doğru bir biçimde yer almalıdır ve zamanı doğru ve efektif bir biçimde hedeflerinize kendinize en uyan biçimde yerleştirmelisiniz.