Hangi Sosyal Medya Ağı Nerede Yasak?

İnternetin gelişmesiyle beraber yaşamımız içerisinde akıllı telefonların da büyük bir yere sahip olması, teknoloji ile beraber ilerlemiş ve bu şekilde bir görünüm kaydetmiştir. Günümüzde sosyal medya ağlarına baktığımızda, birbirinden farklı ülkeler içerisinde birbirinden farklı sosyal medya ağlarının engellendiğini görebiliriz. Bu ülkeler arasında, kendi yaşadığımız ülke olarak Türkiye’nin de bulunduğu durumlar mevcuttur.

Öncelikle Türkiye’de daha önce YouTube yasaklanması yaşanmıştı. Daha sonrasında ise bu sene içerisinde oluşan Twitter yasaklanması, ülkede ki yasaklı sosyal medyaları sunabileceğimiz isimlerdir.

sosyal ağ facebook
sosyal ağ facebook

Türkiye’nin doğusunda bulunan İran.’da ise YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların yasaklı olduğunu görebiliriz. Bunun dışında Doğu Afrika’da Kızıldeniz’de bulunan kıyısıyla bilinen ülke Eritre ülkesidir. Eritre ülkesinde YouTube’un erişime kapalı olduğu biliniyor. Bir başka ülke olarak Pakistan’da da YouTube video paylaşım ağı engelli olan sitelerden biridir.

sosyal ağ youtube
sosyal ağ youtube

Uzakdoğu Ülkelerinde de Yasaklar Var!

Twitter, YouTube ve Facebook ağlarının aynı anda engelli olduğu ülkeler arasında bulunan bir başka yer ise Çin’dir. Çin’de ki yasakların aynısı Kuzey Kore ülkesinde de geçerlidir. Doğal yollarla Facebook gibi bir sosyal ağına Kuzey Kore ülkesindeyseniz eğer, giremezsiniz.

Sosyal ağların yasaklı olduğu ülke sadece Türkiye değildir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi birçok ülkede de maalesef yasaklı olarak YouTube, Facebook ya da Twitter gibi sosyal ağlara girilmediğine dair örnekler, kanıtlar mevcuttur.

 

sosyal ağ twitter
sosyal ağ twitter