Hamilelik ve Yüksek Tansiyon

Gebelikte ortaya çıkan tansiyon sorunu bebek ve anne sağlığı için risk teşkil eder. Sağlıklı gebeliklerde bebeğin büyümesi için gerekli olan besin ve oksijen anne kanından bebeğe geçer. Yüksek kan basıncı olarak tanımlanan yüksek tansiyon sorunu ise bebeğe yeterli miktarda besin ve oksijen gitmesine engel olur. Özellikle hamileliğin 2.yarısında ortaya çıkan yüksek tansiyon sorunu gebelik açısından risk teşkil ediyor.

gebelik
gebelik

Gebelikte Yüksek Tansiyon Sorunu

Kronik yüksek tansiyon hastası olan anne adaylarını tansiyonları gebeliğin ilk gününden itibaren kontrol altında tutulmalıdır. Kronik tansiyon hastası olan anne adayları gebeliğin ilk anlarından itibaren konu hakkında doktorlarına bilgi vermeli, gebelik süresince tansiyon değerleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.

tansiyon
tansiyon

Yüksek tansiyon sorunu gebeliğin ikinci yarısından itibaren de ortaya çıkabilir. Bu durum tıbben gestasyonel hipertansiyon olarak adlandırılır. Gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkan yüksek tansiyon sorunu gebeliğin sonlanması ile birlikte sona erer. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan anne adaylarının gebelik süresi boyunca kontrol altında tutulmaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar anne adaylarını uyarıyorlar.