Hamileliğin Faydaları

Hamilelik, bir kadının yaşadığı en güzel süreç olsa da bazen yaşadığı bulantı, halsizlik ve kilo alma gibi sıkıntılar, anne adayının kendini mutsuz hissetmesine sebep olabilir. Özellikle özgürlüğüne düşkün ve sosyal hayatta çok aktif olan kişiler, hayatlarının artık eskisi gibi olmayacağı ve kısıtlanacağı düşüncesiyle durumdan bu bazen korkabilirler. Fakat hamileliğin aslında birçok faydası var ve bu faydalar göz önünde bulundurulursa, olumsuz görülen etkileri kolaylıkla göz ardı edilebilir.

gebe
gebe

Hamilelik, Hayat Kalitesini Yükseltir

Hamilelik döneminde cinsel hayat, görünenin aksine çok daha aktif olur. Özellikle hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde kadınların libidosu yükselir ve bu da cinsellikten daha çok haz almalarını sağlar.

Hamileliğin kadınlar için belki de en iyi avantajı adet görmemektir. Özellikle sancılı bir regl dönemi geçiren kadınlar, bu durumdan en azından 9 ay kurtulduğu için oldukça mutlu olabilirler.

gebelik
gebelik

Hamilelik dönemine giren kadınlar, meme ve rahim kanseri riskinden bir adım daha uzaklaşır. Ayrıca rahim bölgesinde oluşan miyom gibi tümörler, hamilelik dönemi sayesinde yok olur.

Bu dönemde bebeğin iyiliği için sigara, alkol, fast food tüketimi gibi davranış ve alışkanlıklara son verildiğinden anne adayları daha sağlıklı bir yaşama adım atarlar.