Hamile Kalmamanızın Nedeni Hormonal Bozukluklar Olabilir

Hormonlar vücut sisteminin gerektiği gibi çalışmasını sağlayan önemli bileşenlerdir. Kadın vücudunda yumurta gelişimine, gebe kalınmasına, süt üretimine katkıda bulunan hormonlar bulunur. Bu hormonların yetersiz ya da dengesiz salgılanması gebeliğe engel olan faktörler arasında yer alır.

hamile
hamile

LH, FSH, TSH, östrojen, testesteron, progesteron ve prolaktin gebe kalınmasında etkili olan hormonlar arasında yer alır.

Bu Hormonlar Nasıl Çalışır Ve Faydaları Nelerdir?

Östrojen bir kadınlık hormonodur ve ergenlik döneminde vücudun gelişmesinde ve adet döngüsünün başlamasında büyük rol oynar. Adet döngüsünün başlamasıyla birlikte yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu gebeliğin başlamasında etkili olur.

hamile olmak
hamile olmak

TSH hormonu ise adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlar ve kısırlığa engel olur. Hipofiz beyin bezinden salgılanan FSH hormonu östrojen seviyesini de arttırarak yumurtanın gelişmesini sağlar. Yeterince gelişen yumurta LH hormonunun etkisiyle olgunlaşarak çatlar ve bu şekilde yumurtlama meydana gelir.

Çatlayan yumurta artık spermle karşılaşıp döllenmeye hazır bir durumdadır. Gebeliğin başlamasıyla birlikte prolaktin hormonu vücudun süt üretiminde çok önemli rol oynar.