Hamile Bir Bayanın Vücut Bakımı

Hanımlar, hayatlarının her alanında olduğu gibi hamilelik dönemlerinde de kendilerine bakma ihtiyacı hissederler. Gebelikte vücut bakımı ve temizliği, her bayan için önem taşır. Gebelik sürecinden geçen hanımlar da bazı faktörlere dikkat ederler. Kilo almalarının dışında hormonel dengelerinin değişmesi ile ciltte, dişlerde ve hatta tırnaklar bazı değişimler görülür.

gebelik dönemi
gebelik dönemi

Ciltte kuruluk meydana gelebilir, meme ve karın bölgesinde çatlaklar oluşabilir, yüzde lekelenme veya cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi durumlarla karşılaşılır. Hamile hanımların, bu dönemlerinde kendilerini güzel hissetmemelerinin sebepleri bunlardır. Ancak doğru yöntemler ile hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak olumsuz sonuçları en aza indirebilirler.

Gebe Bir Vücuda Nasıl Bakılır

Bir anne adayının, sağlığına dikkat ettiği gibi vücuduna da dikkat etmesi gerekir. Cildinde kuruma olan gebenin, normal sabun yerine cildi nemlendirecek sabunlardan kullanması olumlu sonuçlar doğurur. Banyo sırasında vücut yağlarının kullanılması önerilir. Vücudun genişlemesinden dolayı kalça, karın ve meme bölgesinde çatlaklar oluşacaktır.

gebelikte bakım
gebelikte bakım

Bu durumun önüne geçmek için bu bölgelere düzenli olarak badem yağı veya çatlak kremleri sürülebilir. Gebelik döneminde hassaslaşan cilt, güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Bu nedenle güneşe çıkarken koruyu kremlerden faydalanılır. Gebelik döneminde en çok şikayet edilen durumlardan birisi vajinal akıntılardır. Eğer bu durum fazla miktarda gerçekleşirse doktora gitmek gerekebilir. Ancak ciddi bir problem teşkil etmediği sürece, anne adayı günlük pedler kullanarak kendisini daha iyi hissedebilir.