Gebelikte Duygusal Gelişim

Anne olacağınızı ilk öğrendiğiniz andan itibaren siz fark etmeseniz bile duygularınızda birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu durum bazı aylarda daha yavaşken gebeliğin sonuna doğru daha fazla yoğunlaşır. Gerek annelik duygularının üst düzey artışı gerek annenin yeni bir döneme doğru giriş yapması beraberinde fizyolojik ve duygusal yönden farklılıkları arz eder.

hamilelikte duygusallık
hamilelikte duygusallık

Aslında şu durumu da belirtmek de fayda var; Eğer anne olmak için uzun süredir uğraş veriyorsanız yumurtlamadan iki hafta sonra yapacağınız hamilelik testinden sonra sizde psikolojik açıdan duygularınızda değişiklikler başlar. Bu durum gebeliğin ilerleyen dönemlerinde daha farklı şekilde sizi karşılar.Gebeliğinizin başladığını öğrendikten sonra ilk ay hamile olduğunuzu bile anlamakta güçlük çekebilirsiniz. İkinci ayda aynı şekilde hamile olduğunuzu zaman zaman unutabilir ve birtakım normal hayatınızda devam ettiğiniz gibi dikkatsizlikler yapabilirsiniz.

gebelikte duygusallık
gebelikte duygusallık

3. ayda bebeğinizin sağlığı için endişelere kapılabilirsiniz. Bu gibi endişelere kapılmak çok doğaldır. Hele ki anne adayının ilk hamilelik dönemiyse bu durumu eşinden de destek alarak atlatabilir. 4. ayda hem fizyolojik hem de psikolojik açısından anne olmaya yavaş yavaş alışacaksınız. Diğer aylarda ise gerek bedensel gerekse duygusal yönden değişimler daha yoğun şekilde devam edecektir. O nedenle tek yapmanız gereken doktorunuzun önerilerine uymak ve dengeli beslenmeye özen göstermek olmalıdır.