Diyette Başarılı Olmak için 5 Sağlam Adım

Başarılı diyetle çevrelenen birçok efsane ve yarım gerçek vardır, mesela yatmadan önce yemek yememek ve kilo vermek için hiç yenmemesi gereken gıdalar gibi. Diyet  ve size kırılabilecek gibi gelen kurallara karşı kurgusal gerçeği nasıl çözüyorsunuz? Başarılı bir diyet için bu 5 sağlam adım belki size yardımcı olabilir.

diyet
diyet
  1. Günlük kalori alımınızı yaşam tarzınıza uyarlayın: 24 saatlik bir sürede tükettiğiniz toplam kalori miktarı kilo almanızı sağlar ve bu kalorileri yediğiniz zaman önemli değildir. Bununla birlikte, kalori ve porsiyon büyüklüğü göz önüne alındığı sürece açlık alarmınızı, yaşam tarzınıza uygun zamana ayarlamaktan çekinmeyin.
  2. Her gün aynı saatte yemek en iyisidir: Aç olduğunuzda midenizin yemek zamanı geldiğini söylemesinden ziyade her gün aynı saatte yemek yemekten daha iyi bir stratejidir. Düzenli yemek, bir sonraki öğüne kadar diyetinizde tutarlı olmaya yardımcı olabilir. Alışkanlık kazanmak birkaç gün sürebilir, ancak kontrollü giderseniz ve sabrederseniz sağlıklı bir yaşam biçiminiz olur.
  3. Diyette olduğunuzu herkesle paylaşın: Sosyal bilinirlik içinde diyet yapmak her zaman kilo kaybını kolaylaştırır, ancak, eninde sonunda kilo kaybı kişisel bir yolculuktur. Bir arkadaşınızla daha kolay olduğunu fark ederseniz, yalnızca kendinizle rekabet etmeyi unutmayın, birbirinizle değil.

    diyet yapmak
    diyet yapmak
  4. 4. Proteinli gıdaları önceliğinize alın: Yağların sindirimi daha uzun sürmesine rağmen, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olmaz, aslında herhangi bir besin grubundan daha az doyurucudur. Açlığa en uzun süre dayanacak yiyecekleri proteinli gıdalardır, bunu karbonhidratlar, daha sonra yağlar izliyor.
  5. Diyetinizi bozduğunuzda yılmayın: Kaçınılmaz olarak bir doğum günü pastası yediğinizde, diyetinizi bozmayın, her öğün önemlidir, bir sonraki yemeklerinizle yine yoluna devam edebilirsiniz.