Diyet Tuzaklarına Dikkat!

Magazin dergilerinde, internet bloglarında ya da gazetelerde günlük olarak servis edilen ve her gün yenisi çıkan diyet önerilerinin birçoğu, bu diyetleri uygulayanları mağdur ediyor. Bilinçsiz uygulanan diyetler, kilo verdirmemenin yanında insanlara zarar veriyor. Diyet tuzakları, insanların çaresizliğinden yararlanan kişilerin para kazanma hırsından başka bir şey değildir.

diyet
diyet

Birçok diyet formülünde, herkesin faydalanabileceği gibi yanlış bir bilgi yayılıyor. Doğru diyet uygulaması; uzman bir diyetisyen ya da bir doktor gözetiminde ve kişiden kişiye değişen bir uygulama olmalıdır.

Kişiye Göre Diyet

Herkesin metabolik yapısı farklıdır. Bu yüzden herkesin uygulayacağı diyet kendisine özeldir. Diyet reçetesi verilmeden önce doktorlar ya da uzman diyetisyenler tarafından, kişiye bazı tetkikler yapılır. Kişinin vücut yapısı incelendikten sonra, diyet reçetesi yazılır. Bu durumu bilmeyen birçok insanın her gün yayınlanan diyet reçetelerine kanması doğaldır. Ancak her konuda olduğu gibi sağlık konusunda da insanların araştırması ve bilinçlenmesi gereklidir.

diyet önerileri
diyet önerileri

Bunun yanı sıra birçok uzmanın herkes için tavsiye ettiği durumlardan bir tanesi, ara öğünlerdir. Birçok kişi için geçerli olan ara öğünler aksatılmadan tekrarlanmalıdır. Yani sık ve az yeme formülü birçok kişi için geçerli bir diyet uygulamasıdır.