Diyabetik Hastalığı Olan Kişiler Nasıl Kilo Alabilir?

Şeker hastalığı teşhisi konan kişilerin optimum vücut ağırlıklarını koruyabilmeleri için diyetlerine ve günlük besin alımlarına dikkat edilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Diğer yandan ise kilonun kontrollü bir şekilde alınması için de insülin enjeksiyonlarına başvurulabiliyor. Zayıflık sorunu yaşayan şeker hastalarının ise kilo alabilmesi için bazı noktalara dikkat etmesi gerekebiliyor.

Diyabetik hastalığa sahip kişiler fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi gibi karbonhidrat ağırlıklı gıdaları muhakkak tüketmelidirler. Bu gıdalar kalori açısından da zengin gıdalardır. Karbonhidratlar vücutta parçalandığı zaman fazladan tokluk hissine de yol açar.

diyabet
diyabet

Badem, insanlar için büyük bir enerji kaynağıdır. Ayrıca bademin şeker oranının düşük olması da büyük bir avantajdır. Badem, vücut içerisinde yeterli miktarda gıda elde edilebilmesini sağlamak için tüketilebilecek atıştırmalıklar arasında en sağlıklı olanıdır.

Yağlı ve Şekerli Gıdalara Dikkat

Balığın her türlü çeşidi ve yumurtası yüksek miktarda protein içerir. Doymuş yağın az olduğu balıkları tercih ederseniz omega 3 yağını da almaya başlarsınız. Omega 3 açısından yüksek olan balıklar arasında ise ilk sırada somon ve benzeri balıklar yer alıyor.

diyabet hastalığı
diyabet hastalığı

Diyabetik hastalığı olanlar tükettiği gıdaları vücutlarında depolayamadıkları için günde birkaç kez ufak porsiyonlar tüketmelidir. Düzenli ve ufak atıştırmalıklar ile yapacağınız bir beslenme şekli sizi tok tutarken kilo almanızı da sağlayacaktır. Burada ise dikkat edilmesi gereken nokta ekstra yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmanız gerektiğidir.