Çok Fazla Tuzlu Yiyecek Yaşlanmayı Hızlandırıyor

Dünya üzerinde görüldüğü üzere erken yaşlanma ve genç yaşta ölümler çoğalmış durumda. İşte bunun sebebi özellikle çocukluktan gençliğe atılma döneminde aşırı tuzlu gıdaların tüketilmesi. Bu tuzlu gıdaların başında da abur cubur diye nitelendirdiğimiz gıdalar gelmektedir.

Tuz ve Zararları

Tuz
Tuz

Doktorlar fazla tuz tüketiminin yaşlanmayı hızlandırmasının yanında kalp damar hastalıkları ve felç riskini de büyük oranda arttırdığını sık sık söylüyorlar.

DNA’ da bulunan ve DNA’nın yaşam uzunluğunu gösteren bölümü olarak bilinen Telomer, stres, hareket azlığı, tütün ve tütün ürünleri kullanımı gibi nedenlerle kısalabiliyor. Ancak yapılan araştırmalar, ergenlik çağındaki 766 kişinin tuz tüketimi fazla olan ve az olan kıyaslandığı zaman, tuz tüketimi az olanların çok tuz tüketenlere göre Telomer’lerinin daha uzun kaldığı tespit edilmiştir. Bunun yanında aşırı tuz tüketimi kilo artışına da neden olmaktadır.

Tuzun Zararı
Tuzun Zararı

Kilo artışı ise vücuttaki enfeksiyon artışına neden olmaktadır. Enfeksiyonlar ise vücuttaki bazı hücrelerin daha kolay ölmesine, buda vücudun yaşlanmasına yol açmaktadır. Kısacası sağlıklı yaşamak isteyen insanların tuz tüketimi konusunda bilinçli olup, fazla tuz tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.