Çocuklarda Bahar Alerjilerine Dikkat

Özellikle kışın soğuk yüzünü geride bırakarak muhteşem enerjisiyle gelen bahar ayları, hem yetişkinler hem de çocuklar için keyifle yaşanabilecek güzel günlerdir. Alerjik rinit halk tarafından bilinen adı ‘saman nezlesi’ ise bu güzel günleri bir kabusa dönüştürebilir. Özellikle çocuklarda bahar aylarında sıkça görülen bahar alerjisi çocuklarınızın yaşam kalitesini düşürebilir.

bahar alerjisi
bahar alerjisi

Çiçek açmayan polenlerin rüzgarla savrulması bu alerjiyi tetiklemektedir. Bitkilerde başlayan tozlaşma dönemi beraberinde üst solunum yollarını etkileyen bahar alerjisini de başlatabilir. Yıl boyu sürebilen ya da sadece mevsimsel dönemde etkisini gösteren bu alerjiler bahar döneminde bazı şikayetlerle hastaneye götürülen çocukların yarısında görülebiliyor.

çocuklarda alerji
çocuklarda alerji

Sürekli devam eden burun akıntısı, burunda ya da genizde beliren kaşıntı, aksırma, hapşurma, bazı zamanlarda gözlerde meydana gelen kaşıntı ve sulanma alerjik rinit rahatsızlığının belirtilerindendir.

Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

Belirtilerinin benzerliğinden dolayı bazen soğuk algınlığıyla karıştırılabilinen alerjik rinit, teşhisi konulduktan sonra çocuğunuzun neye karşı alerjisi olduğunu da öğrenebilirsiniz. Kan, cilt ya da burun akıntılarından alınan örneklerle öğrenilebilen alerji nedenleri ile tedaviye daha sağlıklı bir şekilde başlanılabilir.

çocuklarda bahar alerjisi
çocuklarda bahar alerjisi

Bu alerjiler ilaç tedavisi gerektiğinde de aşı tedavisi ile iyileştirilebiliyor. Eğer çocuğunuzda bu tip belirtiler mevcutsa mutlaka önleminizi almalısınız. Aksi taktirde tedavi edilmeyen alerjileri ileriki dönemlerde astıma ya da sinüzite çevirebiliyor.