Çocuklara Hayvan Sevgisini Nasıl Öğretirsiniz?

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara belirli sorumluluk duygusu verilmesi için hayvan sevgisi aşılanmalı. Sevginin sadece filmlerde olmadığını göstermeli ve sokakta gördükleri hayvanların da yaşam hakkı olduğunu belirtmelisiniz. Sevgi için sadece eve alıp beslemeye gerek yok, sevgi için onların da yaşam hakkı olduğunu belirtmeniz ve onların yaşam savaşı vermeleri için yardım etmeleri gerektiğini belirtmeniz yeterli.

hayvan sevgisi
hayvan sevgisi

Çocuğunuza Hayvanları Nasıl Sevdirebilirsiniz

İlk olarak korkmamaları gerektiğini öğretmelisiniz. Bir kedi, köpek, kuş ya da herhangi bir hayvan ya da küçük sürüngenler gördüğü zaman uzaktan dahi olsa onlara zarar vermeden bakmasını öğrenmeli. Çocuklar aslında hayvanlardan içgüdüsel olarak korkmaz, büyüklerin içgüdüsü ile hareket ettikleri için çekinir.

Dünyanın sadece insanlara ait olmadığı ve diğer canlıların da yaşama hakkı olduğu çocuklara anlatılmalı. Gezegen içinde canlılar olmadığı takdirde ekolojik sistemin bozulacağı, onların anlayacağı dilde belirtilmeli. Canlı sistemi içinde insanlarında olduğu ve hayvanların ya da diğer canlı türlerin bu gezegende yaşam mücadelesi verdiği belirtilmeli.

çocukların hayvan sevgisi
çocukların hayvan sevgisi

Çocuklara hayvan sevgisi öğretmekle bir bakıma dünya sistemini de dengeye alırsınız. Anne ve baba olarak öğretilecek hayvan sevgisi ile dünya üzerinde yaşayan canlıların neslinin tükenmesini önler ve glecek nesiller için de katkınızı çocuklara anlatırsınız. Unutmayın, çocuklara sizler sevgi ya da korkuyu aşılarsınız. Siz severseniz, çocuklarınız zaten korkmadan sever. Siz ilk olarak ön adımı atın ve canlıların önemini anlatın.