Antibiyotikler Obezite Riskini Artırıyor!

Antibiyotik kullanımının giderek artıyor olması dünyayı alarma geçirdi. Bir yandan bakterilerle mücadele eden antibiyotikler, diğer yandan vücuda zarar veriyor olabilir. Uzmanların görüşlerine bakılırsa çok fazla antibiyotik kullanmak obezite riskini artırdığı gibi, astıma da zemin hazırlıyor.

antibiyotik
antibiyotik

Tam Bir Bağırsak Düşmanı

Bağırsak florasının değişmesine beden olan ve bu değişiklik sebebiyle birçok hastalığa davetiye çıkaran antibotikler, bir yandan iyileşmeye sebep olurken, diğer yandan zarar verebiliyor. Finlandiya’da yapılan araştırmalara göre; kanserden obeziteye, diyabetten astıma kadar birçok probleme davetiye çıkaran antibiyotikler, özellikle çocuklar için oldukça zararlı!

İki Yaşından Önce Kullanmamalı!

Çocukların her hastalığında başvurulan antibiyotikler onlar için adeta gizli bir düşman. Finlandiya Üniversitesi’nin uzmanlardan oluşan araştırma ekibi tarafından yapılan araştırmalar, iki yaş öncesi çocuklarda asla antibiyotik kullanılmaması gerektiği sonucuna varılmasını sağladı. İki yaş öncesi çocukların bağırsak sistemini değiştiren, florasını bozan antibiyotik, bağışıklık sistemine de zarar verebiliyor. Astım ve obezite riskini artırdığı da bir gerçekken, ebeveynlerin bu konuda oldukça titiz davranması gerek. Şu an için bir problem fark edilmese de geleceği olumsuz etkilenebilir.

erken antibiyotik
erken antibiyotik

Çocuklar için antibiyotik yerine ona alternatif oluşturabilecek ilaçlar tercih edilmelidir. Bu ilaçların da içeriğine dikkat edilmesi gerekir. Çocukların henüz gelişimlerini tamamlamamış olmaları, kullandıkları ilaçların yapılarını ciddi anlamda bozmasına neden olabilir. Bu sebeple özellikle ilk kurtarıcı olarak antibiyotikler görülmemeli, son çare olarak bu ilaçlara başvurulmalıdır.