Çin Ürünü Mallar

Her ürün taklit edilebilir, Çinliler bunu başardı. Bizim bir türlü AB’ye tam üye olamadığımız hiç önemli değil. Türk malı ürünler TSE (Türk Standartları Enstitüsü) damgalı olarak ve ISS yani dünyada kabul edilmiş standartlara uygun olarak üretiliyorlar ve bir sorun çıkmıyor.

Ama PRC’ de üretilen yani Çin ürünü mallar alırken dikkatli olun. Ucuz olduğuna bakmayın, muhakkak bir sorun çıkacaktır. Son olarak haberlerde okuduğumuz zehirli ayakkabılar örneğinde olduğu gibi.

çin malı harddisk

Ucuzdur vardır hikmeti tam bu duruma uygun söylenmiş. İşin hikmeti Çin’de iş gücünün çok ucuz olmasında, vergiler çok az olduğu için iş adamlarına cazip gelmesinde ve hammadde olarak hurdaya çıkmış malların yeniden kullanılmasında yatıyor.

Ünlü Markaların Halleri

Binlerce liralık son model Iphone telefonları çok ucuza alabilirsiniz, ama sadece görüntüleri aynı. Ünlü markaların Çin’deki halleri de fark edilecek gibi değil.

Microsoft-Windows diye biliyoruz, bu Michaelsoft-Binbows olmuş. Apple-Aeppe  dönüşmüş, orjinalde ısırılmış elma olan logosu da tam elma halinde.

çin malı araba

Pizza Hut-Pizza-Huh’a, Mitsubishi-Mitusbishi’ye, Nike- Nkie’ye, Armani- Anmani’ye, Adidas-Adadis’e dönüşmüş. Örneğin bizim her yerde rastlanılan Yeşil Karadeniz fırınlarının ÖzyeşilKaradeniz’e dönüşmesinden çok daha taklitçi durumdalar.

Bu kalitesiz Çin ürünü mallar neden böylesine dünyayı sardı derseniz, küresel ekonomik sistemin sonucu olarak cevaplanıyor.