Cilde İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Cilt bakımı için oldukça yüksek paralar harcamaya gerek yoktur. Esansiyel yağlar ile de cilt temizliğini ve bakımını yapabilirsiniz. Bunun için hangi yağı hangi amaçla kullanacağınızı bilmek oldukça önemlidir.

Esansiyel yağlar müthiş aromaları ve özellikleri sayesinde ciltte rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Esansiyel Yağların Güzellik Amaçlı Kullanılması

Esansiyel yağlar sağlık için oldukça önemlidir. Bu nedenle de kozmetikte de kullanılabilmektedirler. Esansiyel yağlar sivilce problemlerinde, kırışıklıklarda, selülit ve çatlaklarda bunun yanında kas sıkışmalarında da kullanılabilmektedir.

Kozmetik kremlerin aksine esansiyel yağların hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Çünkü bu yağların içerisinde kimyasal hiç bir madde bulunmamaktadır. Bu yağlar ile cildinizi besleyebilir ve nem ihtiyacını giderebilirsiniz. Bunun yanında esansiyel yağlar enfeksiyon tedavisinde de oldukça başarılıdır. Böylelikle vücut savunması da doğal bir şekilde sağlanmış olur.

Esansiyel yağlar masaj salonlarında ve spa merkezlerinde de kullanılmaktadır. bu yağları evlerde de kolay bir şekilde kullanmak mümkündür.

Cilt Bakımı İçin Kullanılan Yağlar

Esansiyel yağlar kırışık azaltma ve cildi nemlendirme gibi pek çok amaçla kullanılabilmektedir. En çok kullanılan esansiyel yağlar ise şu şekilde sıralanabilir.

1. Lavanta Yağı

Lavanta cilt bakımında ve güzelleşmek amacı ile en çok kullanılan yağlardan bir tanesidir. Bunun yanında özellikleri göz önünde bulundurularak tıbbi alanlarda da kullanılabilmektedir.

Lavanta yağı direkt olarak deri ile temas edebilmektedir. Bu sebeple lavanta yağını su ile karıştırmadan kullanabilmek mümkündür. Bunun yanında farklı maddeler ile karıştırıldıkları zaman diğer maddelerin bileşenlerini de olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Lavanta yağının cildi genç tutma etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple akne, kırışıklık, yanık gibi cilt problemlerinde kullanılabilir.

2. Limon Yağı

Limon yağının içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple de oldukça güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Cilt yaşlanmasına oldukça iyi gelmektedir. Bunun sebebi cilt hücrelerini parçalamakta olan serbest radikallerin oluşmasını engellemesidir.

Limon yağı içerisinde sitral bulunmaktadır. Bu sadece limon yağına aroma vermez bunun yanında ciltteki kırışıklıklarla da savaşmaktadır.

3. Gül Yağı

Gül yağı çok uzun yıllardır güzellik amacı ile kullanılmaktadır. Hoş kokusunun yanında cilt için pek çok faydası da bulunur.

Gül yağı cilt egzamasına iyi gelmektedir.