Cevher Zenginleştirme Nedir?

Cevher içindeki bir takım mineralleri, cevher hazırlama işlemleri uygulayarak, endüstrinin ihtiyaçlarına uygun bir hammadde haline getirerek ve ekonomik olarak yüksek değere sahip olanları, ekonomik değer olarak düşük olanlardan ayırmak için yapılan işlemlere cevher zenginleştirme işlemi denilir.

Cevher zenginleştirmenin dayandığı bilim dalları arasında jeoloji, maden yatakları, mineraloji, petrografi, fizik, kimya ve proses teknikleri bulunmaktadır.

Cevher Zenginleştirme
Cevher Zenginleştirme

Yöntemleri Nelerdir?

İşlemin gerçekleşmesi için fiziksel özelliklerin çeşitlerine göre dört ayrı temel cevher zenginleştirme tekniği bulunmaktadır.

  1. Boyutlarına göre ayırarak gruplandırma ve ayrıştırma işlemleri yaparak zenginleştirme
  2. Özgül ağırlıklarına göre zenginleştirme.
  3. Manyetik ayrıştırma tekniği ile zenginleştirme
  4. Elektrostatik ayrıştırma tekniği ile zenginleştirme.

Bu yöntemleri seçmeden önce cevherin üzerindeki tüm minerallerin tespitlerinin yapılması ve özelliklerinin belirlenerek boyutlarına göre ayrılması gerekmektedir. Cevher üzerinde yapacağınız incelemeler sonucunda dört ayrı cevher zenginleştirme çeşidi içerisinden kendinize uygun olanını seçebilirsiniz.

Cevher zenginleştirme konusunda uzman kadrosu ve modern ekipmanları ile doğru şekilde hizmet vermekte olan firmanın internet adresine www.remas.com.tr/cevher-zenginlestirme giderek cevher zenginleştirme konusundaki ihtiyaçlarınıza kaliteli bir çözüm bulabilirsiniz.