Büyük Sıkıntılardan Olan Bel Ağrısı

Bel ağrısı herkesin başının belası olmayı başarmıştır ama bel ağrısını evde geçirmenin de yolları bulunmaktadır. Bedensel sağlığınız ve bel ağrılarınız için sporun yeri çok büyüktür. Bel bölgenize ağırlık yüklemeden ve belinizi zorlamadan uygulayacağız bazı hareketler sayesinde ağrılarınızdan çok kolay bir şekilde kurtulacaksınız. Bel fıtığı ve adaylarının bu hareketleri aksatmadan uygulamalıdırlar.

Bel Ağrısı
Bel Ağrısı

Bel Ağrısını Önleme Egzersizleri

İlk olarak köprü kurma hareketi ile başlayalım. Ayakların tabanları yere düz gelecek şekilde konumlanır, dizler bükülür ve sırt üzeri yatılır. Sonrasında kalça çevresinde bulunana kaslar kasılır, kalça yukarı doğru kaldırılır. Bu hareketi uygularken sırtın üst tarafını yere tam olarak yapıştırıp, düz olmasına özen göstermelisiniz. 5 saniye gibi bir süre bu pozisyonda kalınır ve sonrasında istenilen kadar tekrar yapılır.

Bel Ağrısının Nedenleri
Bel Ağrısının Nedenleri

İkinci harekete geçerken ilkinde olduğu gibi yere sırt üzeri yatılır, dizler sıra ile arka arkaya karına doğru çekilir. 5 saniye kalınır ve yavaşça diğer dize geçilir.

Son ve üçüncü hareket ise asker duruşudur. Asker gibi ayakta dimdik durulur ve göğüs dışarı doğru itilirken aynı zamanda omuzlarda geriye çekilir. Bu şekilde 5 saniye geçirilir. Hareket bittikten sonra dinlenilir ve sora devam edilir.