Böbrek Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Böbrek hastalıkları ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Neredeyse yedi kişiden birinde görülen böbrek rahtsızlığı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun yanı sıra çocukların gelişimlerinde de bazı detaylara önem vererek onların gelecekte bu hastalığa yakalanma riskini de azaltabiliriz.

böbrek ağrısı
böbrek ağrısı

Genel olarak obezite ile ilişkilendirilen böbrek hastalıkları aşırı şişmanlık sonrasında şeker ve tansiyonda oluşan değişiklikler ile yaşanabiliyor. Bunu yanı sıra aşırı ilaç tüketimi ve yeterli derece de su tüketiminin olmaması da böbrek rahatsızlığına yakalanma oranını yükseltiyor. Bazı besinleri bitkisel olduğu için tercih etmemiz doğru olmayabiliyor. Bitkisel her ürünün fayda sağladığını düşünmek yanlıştır. Aynı ilaç kullanımı gibi bazı bitkilere karşıda yan etkiler böbrekte görülebilir. Böbrekler yan etkilere oldukça açık olan organlardır. İlaç prospektüslerine baktığınızda yüzde doksan oranında böbrek üstünde yoğunlaşılıyor. Eğer doğal olduğu için tükettiğini bir ürün var ise mutlaka bunu doktorunuz ile paylaşmanız önerilir.

böbrekler
böbrekler

Böbrekleri Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Böbrekleri korumak için öncelikle en ideal kilo da olmanı ve bunu korumanız önerilir.
  • Zayıflamak için diyet kürleri ya da doğal diye satılan ürünlere para vermek yerine en sağlıklı olan şekli ile vermeniz gerekir. Yavaş ama sağlıklı olanı seçin
  • Yürüyüş yapmak böbrekler için son derece yararlıdır.
  • Bol su tüketimine yer açın.
  • Çocuklarınızı ve kendiniz şeker ve tatlılarda uzak tutun.