Bir Evlilik Neden Biter?

Hiç kimse kurduğu yuvanın dağılmasını istemez. Her insan evlendiği kişi ile beraber mutlu bir ömrü göğüslemek, tüm zorluklara karşı çıkarak doya doya aşk yaşamak ister fakat bazen durum bundan çok farklı oluyor. İnsanlar bazen evliliklerinde bitme noktasına kadar geliyor. Peki esasında bir evlilik neden biter? Temelinde ne vardır bunun?

evliliğin bitmesi
evliliğin bitmesi

İşte Evliliği Bitiren Nedenler

Evliliği bitiren pek çok etken vardır. Tek bir durumdan olmaz. İlk sırada da kesinlikle yalan söylemek yer alıyor. Evlilikte kişiler birbirinden güven garantisi ister. Güven her ilişkinin başıdır hayatta. Eğer partnerinize olan güveni kaybederseniz o evlilik çoktan bitmiştir. Bu yüzden yalan söylemek evliliği bitiren en kritik etkendir.

boşanmak
boşanmak

Evliliği bitiren bir başka etken de ekonomik sorunlardır. Maddi sıkıntılar evlilikte önemli bir yere sahiptir. Evlilik döneminde kredi gibi borçlar bunun üstüne iş kaybetme gibi sıkıntılar olduğu zaman bu durumlar evliliğe büyük zararlar verebilir. Aldatma bir evliliğin en kesin bitiş nedenidir. Taraflardan birinin diğerine ihanet etmesi evlilik için deyim yerindeyse son düdüğün çalması anlamına gelir. Bir diğer etken de çiftlerin birbirini aşağılamasıdır. Toplum içinde çiftler birbirini yeren değil toparlayan olmalıdır. Hakaret, aşağılama, bozma ya da küçük düşürme gibi hamleler evliliğin tam anlamı ile bitmesine sebebiyet verir. Sürekli olarak tartışmak ya da işi şiddet boyutuna götürmekte evliliği bitiren diğer sebepler arasında yer alıyor.