Bir Ev Satın Alma Düşüncesinden Önce Kredibilitenizi Sorguladınız mı?

Bir ev satın almak, bakkal devralmaya hatta bir araba almaya benzemez. Bu, çoğu zaman mantıklı olmayan çok sayıda evrak işi içeren karmaşık bir süreç olabilir. Evraktaki boş alanı imzalamaya hazırlanırken izlemeniz gereken yol ve yöntemler vardır, ancak her şeyden önce yeterince nakit paranız yoksa kredibiliteniz ne durumda bilmelisiniz.

ev kredisi
ev kredisi

Bir ev satın almaya başlamadan önce, kredi başvuru raporunuzun bir kopyasını alın. Kişisel kredi puanı, kredi almak istediğinizde uygulanacak faiz oranını belirleyen önemli bir rol oynayacaktır. Kredi puanları, sahip olduğunuz kredi kartı sayısı, hesap hareketleri, almış olduğunuz kredileri ve faturalarınızı zamanında ödeyip ödemek gibi şeylerden etkilenir. Kredi skorunuz ne kadar yüksek olursa, daha düşük bir faiz oranı ile bir ev satın almak için kredi almanız da o kadar muhtemeldir.

Ev Kredisinde Ödenebilirlik, Masraflar ve Beklenmedik Harcamalar

Belli bir miktarda görünen kredibiliteniz önceden onaylandığınız veya ilk evinizde krediyi maksimuma çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında her ay ev kredinizdeki her kuruşa harcamak istemeyebilirsiniz. Bir ev satın aldığınızda ve ne kadar ödeyebileceğinizi düşündüğünüzde, farkında olmanız gereken bazı diğer masraflar vardır.

kredi notu
kredi notu

İpotek ödemeleri, kredinizi geri ödemeniz için bankaya yaptığınız aylık ödemelerdir. Çoğu zaman bu ödemeler yalnızca kredinin faizini ve aynı zamanda emlak vergileri ve konut sigortasını da içerir. Borç vereniniz evin vergilerini ve sigortanızı ödemiyorsa, onlardan kendiniz sorumlu olursunuz.

Kredi kapanışında ödenen kapanış masrafları, borç verene ve avukatlık ücretlerine, deprem ya da tapu masraflarına ve kredi olarak adlandırılan puanlara olan ‘önceliğe sahip’ herhangi bir faiz içerir. Yeni semtinizde gerekli aylık veya yıllık aidatlar ile genel giderler olabilir. Yeni bir ev satın alırken tüm bu masrafları aklınızda tutun ve beklenen ya da beklenmedik harcamalar için hazırlıklı olun.