Bilgisayar Neden Yavaş Çalışır?

Markası ne kadar iyi olursa olsun, her bilgisayar yavaşlayabilir. Bilgisayarın hız performansını düzeltmek ise imkânsız değildir. Bilgisayarın gün içinde sürekli açık kalması, hiç dinlenmemesi, özellikle çok fazla oyun oynanması ve indirmeler bilgisayarın yavaşlama sebebi olarak gösterilebilir.

leptop
leptop

Bilgisayarın Yavaşlama Sebepleri ve Çözümleri

Bilgisayarlar, çok eskimediği ve ömrünü doldurmadığı sürece yavaşlarsa, bu genelde internetten kaynaklı bir sorundur. Çünkü internetin ortaya çıkmasıyla beraber bir çok kötü niyetli kişilerin ürettiği virüs yazılımları artık internet sayesinde kolayca bilgisayarlara ulaşabilmekte ve hızında yavaşlama, hatta çökmeye bile sebep olmaktadır. Bu durumu önlemenin tek yolu ise, antivirüs programı yüklemek ve gelen her maili açmamaktır.

bilgisayar
bilgisayar

Bilgisayarın yavaşlamasına, sadece internet ile açıklama getirilemez. Bu, bazen ısınma problemi olan bilgisayarların dikkatli kullanılmadığı zaman ana hard diske zarar vermesinden ya da hafıza kapasitesinin dolmaya yakın olmasından da kaynaklanabilir. Bu yüzden bilgisayardaki her bir gereksiz program silinmeli ve güncellemeler yapılmalıdır. Eğer, ısınma problemi olan bir bilgisayarsa, mutlaka harici fan makineleriyle birlikte kullanılmalıdır.

Ayrıca bilgisayar, ilk açıldığında otomatik olarak başlayan programlar da bilgisayarı yavaşlatabilen bir unsurdur. Bunun için geçici olarak alınacak önlem de, o programların bulunduğu ikonların üzerinde sağ tıklayıp programdan çıkmaktır.