Bebeklere Bal Yedirilir mi?

Bebek bakımı konusunda en önemli nokta bebeklerin hangi yiyecekleri hangi zaman yiyeceklerini öğrenmektir. İlk  6 aylık süreç boyunca anne sütüyle beslenen bebekler, 6 aylık süreç sonundan itibaren anne sütü dışında gıdalara da ihtiyaç duyarlar. Fakat bal bebeğin 1 yaşına gelene kadar kesinlikle yememesi gereken bir gıdadır.

bebek bal
bebek bal

Konserve edilmiş olan ballarda, tetanos ve benzeri hastalıklara yol açabilen Clostridium adlı özel mikropların üretilmesi gibi bir risk vardır. Bu durum ise bebeğinizin hastalanması anlamına gelmektedir.

Bebeğe Aç Karnına Bal Yedirilir mi?

Anneler genel olarak sabahları 1 kaşık bal yemenin iyi geldiğini düşünseler bile bu bilgi tam olarak doğru değildir. Bebeklere bal 1 yaşından önce asla yedirilmemelidir. 1 yaşından sonra ise sabahları aç karnına değil yemeklerden sonra tatlı olarak verilmelidir. Bal aşırı tokluk hissine yol açtığından dolayı yemek yemeden bal yedirirseniz bebeğinizin iştahını kapatabilirsiniz.

bebeklere bal yedirilir mi
bebeklere bal yedirilir mi

Bebeklerin şeker ihtiyaçlarını süt ve karbonhidrat türlü gıdalardan karşıladığını unutmayın. Ek gıdalar ile şeker takviyesi yapmak çocuğunuzun diğer gıdaları reddetmesine yol açabilir.