Bebeklerde Boy ve Kilo Artışı Cetvelleri

Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim sergilediğini, boy ve kilo artışının normal olup olmadığından anlayabilirsiniz. Genelde bu tür kontroller, yeni yasa ile hizmete giren aile hekimleri tarafından da kontrol edilir. Kontroller sonucu elde edilen bilgiler ayrıca sağlık bakanlığına da iletilir.

Aile hekimliklerinde sizlere verilen takip kartları ile bebeğinizin gelişimini takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı bilgilere sahip olarak da evde kendiniz bu gelişimleri takip etme şansına sahipsiniz.

boy
boy

Bebeklerde Normal Gelişim Verileri

Yeni doğan bir bebeğin, kilosu doğduğu andaki kilosundan %10 daha az olur. Yani doğum sırasında mevcut olan kilosundan %10 daha az bir kiloya sahiptir. Bu gelişim 3-4 gün içerisinde olur. Bebeklerde boy ve kilo artışı bazı sebeplere bağlıdır.

İlk doğduğu anlarda erkek bebekler için kilo, iki buçuk ile beş kilo arasında değişir. Bu oran kız çocuklarında biraz daha düşüktür.

erkek bebek
erkek bebek

Dış etkenler ve bazı faktörler sebebi ile boy ve kilolarda değişiklik meydana gelebilir. Ancak bu sapma çok küçük değerlerdedir. 0–6 ay ortalama olarak kilo 750 gr kadar artar. Daha sonra bir yaşına kadar kilo 500 gram kadar artar.