Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalı?

Bebeğin gelmesine çok az bir süre kalması demek anne ve babaların heyecanla bebek odasını döşemeye başlaması demektir. Fakat bu heyecana fazla kapılarak sağlıklı bir düzenleme yapmak yerine ebeveynlerin bu konuda yanlış izlenimlere kapıldığı görülür. Peki, bebek için sağlıklı bir ortam nasıl oluşturulur ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

bebek odası
bebek odası

Oda Seçimi

Evinizde bebeğiniz için ayırdığınız odanın güneş aldığına, rutubetten uzak olduğuna ve ferah olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra odanın anne ve babanın odasına yakın olması da dikkat edilecekler arasında yer alır.

Odanın Zemini

Bebek odasının zemini de bebeğin sağlığı için büyük önem taşıyan unsurlardandır. Zeminde kullanılacak olan halının toz ve kiri içinde barındırmadığından emin olunmalıdır. Bu yüzden makinede kolaylıkla yıkanabilecek olan ürünlerin seçilmesinde fayda var.

bebek odası modelleri
bebek odası modelleri

Duvarlar

Duvarların rengine karar verilirken bebeğin gözlerini yormayacak ve ışığı direk yansıtmayacak tercihlerde bulunulmalıdır.

bebek odası dekorasyonu
bebek odası dekorasyonu

Mobilya Seçimi

Ebeveynler bebek odasını tamamen kendileri döşemek istiyorsa bebek odası takımı almak yerine parçaları birbirlerine uyumlu mobilyalar tercih edebilirler. Bu sayede bebeğinize kendi zevklerinizin yansımış olduğu bir oda hediye edebilirsiniz.