0 Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evin İskan ve Tapusunun Olduğundan Emin Olunmalıdır

Yeni bir ev almak zorlu bir süreç olmakla beraber, mevzuata ve belirli kurallara dikkat edildiğinde sahip olmak kolaydır. Satın almak için karar verilen bir evde aranılacak öncelikli belge, iskan belgesi ve tapu olmalıdır. Günümüzde tamamlanmış ve satışa çıkmış birçok evin iskan belgesinin olmadığı görülmektedir. Müteahhit firmalar veya emlakçılar çoğunlukla iskan belgesinin bugün yarın çıkacağını, birkaç resmi prosedürün kaldığını ifade ederek satışlarına devam etse de, çoğu zaman iskan belgelerini alamamaktadırlar.  Satıcılar tarafından güven verilerek iskansız olarak satın alınan evler için, ev sahipleri daha sonra yüksek miktarlar ödemek  zorunda kalabilmektedir.

apartman

Öncelikli Araştırmalar Nereden Yapılmalıdır?

Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için sıfır ev satın almadan önce evin bulunduğu belediyeye müracaat ederek iskan sorununun olup olmadığı hakkında bilgi alınmalıdır. Bu konuda belediyeler hızlı bir şekilde belgi vermektedir. Yine belediyede mevcut inşaat alanı için tapu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tapunun üzerinde herhangi bir şerh veya ipotek durumun olmadığından emin olunmalıdır. Özellikle web sayfalarında ve sosyal medya üzerinden satışa sunulan birçok evin sahte ilanlar olduğu veya belirli bir süre sonra inşaatların yarım kaldığı görülmektedir. Ayrıca binada kaçak yapı veya imara aykırı bir durumun olup olmadığı da kontrol edilmesi gereken öncelikli araştırmalar arasında yer almaktadır.

Satın Alma Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikli satın alınacak evin net ve brüt metrekarelerinin teyit edilmesi gerekir. Bunun için gerekirse mimari proje üzerinde tespit yapılmalıdır. Alınacak ev belirli bir süre sonra teslim edilecekse tam teslim tarihi sözleşmeye eklenmelidir. Belirtilen sürede teslim edilmediğinde ise kaparo iadesi talep edilmelidir. Gerek müteahhit firmaya, gerekse emlak firmasına kaparo verildiğinin belgelenmesi önemlidir. Bitmiş binalarda aidat miktarının satış öncesinde öğrenilmesi önemlidir. Bazı binaların gerek lokasyonu, gerekse özel verdiği hizmetler nedeniyle yüksek aidat bedelleri bulunmaktadır. Satış öncesi yönetimden aidatlar hakkında bilgi alınmalıdır.

Satın Alınacak Evin Doğrulanması Gerekir

Müşteriye gösterilen ev ile tapudaki evin aynı ev olduğu doğrulanmalıdır. Birçok inşaat firması müşterilerine binanın en güzel evini göstermekte, satış sonrası farklı bir evle karşılaşılma olasılığı bulunmaktadır. Bu satın alınacak evin anlaşma yapılan ev olduğu kesinleştirilmelidir. Ön ödeme yapılacaksa yapılacak havalenin veya yatırılacak paranın müteahhit firmanın hesabına yatırıldığı kontrol edilmelidir. Kesinlikle başka bir şahıs veya şirketin nam ve hesabına ödeme yapılmamalıdır. Evi yapan firmanın varsa daha önce yapmış olduğu binaları görmekte yarar bulunmaktadır. Çevreden yapılacak küçük bir araştırma ile daha önce firmadan ev sahibi olanların herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığı tespit edilebilir.

Bununla birlikte satın alınacak sıfır evin ihtiyaçlara cevap verip vermediği tam olarak belirlenmelidir. Cephesi, oda sayısı, mutfak, salon ve odaların büyüklüğü gibi ince detaylar satın almadan önce son bir kez gözden geçirilmelidir. Ulaşım, alışveriş merkezleri, okul ve ibadethane gibi noktalara olan uzaklığı hesap edilmelidir.