Yeni Nesil Akıllı Etiketler

Yakında tüm yaşantınız dijital olarak etkileyici bir deneyim haline gelebilir. Web’in fiziksel bir versiyonu, her şeyin (ve belki de herkesin) dijital imzası olan bir imge oluyor. Yakın alan iletişimi ( NFC ) teknolojisi ve NFC ile çalışan akıllı etiketler sayesinde ürünler, hizmetler, bölgeler ve hatta insanlar hakkında bilgiye anında erişebileceksiniz.

akıllı etiket
akıllı etiket

NFC Etiketi Nedir?

Akıllı etiketler, bilgi etiketleri olarak tanımlanabilir NFC etiketlerinin, temel mimarisi RFID etiketlerine benzer. Her ikisinde de, bir antenin üzerine bağlanan bir radyo çipi ile birlikte biraz depolama belleği var. Tek gerçek fark, NFC etiketleri NFC sistemleri ile kullanılmak üzere biçimlendirilmiş olmasıdır. Ayrıca organizasyonlara, çıkartmalara, kartvizitlere, reçeteli şişelere ve hatta açık hava kullanımına yönelik sağlamlaştırılmış posterler gibi her tür ürüne entegre olacak kadar küçük ve ucuzlar.

etiket
etiket

NFC temelde Bluetooth ve Wifi gibi çığır açan bir teknoloji değil. Bir kablosuz radyo iletişim standardı var. Kablosuz dünyada, NFC’nin en yakın akrabası aslında RFID (radyo frekansı tanımlama)’dır. Perakendeciler ve paket gönderim şirketleri, RFID’yı envanter malzemeleri ve sevkiyatlar ile ilgili sekmeleri tutmanın bir yolu olarak seviyorlar.

NFC Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir şirket, toplu olarak NFC etiketleri satın alabilir (etiketler gibi paketlenmiş olarak gelir) ve daha sonra kendi amaçları için bunları programlayabilir. NFC etiketleri hemen hemen her tür bilgiye göre programlanır ve daha sonra bunları bir akıllı telefon veya başka bir NFC özellikli cihazla okumak üzere neredeyse herhangi bir üründen oluşur.