Yaz Aylarında Ne Tür Ayakkabılar Giyilmeli?

Yaz ayları geldiği zaman cildiniz ve sağlığınız ile ilgili dikkat etmeniz gereken konular arasında ayakkabı seçimleri de yer alıyor. Sıcak havalar geldiği zaman yanlış bir ayakkabı seçtiyseniz ayak şeklinizi bozabilir ve deformasyonlara yol açabilirsiniz. Hassas bir yapıya sahip olan ayaklarınızı sıcak havaların olumsuz etkilerinden de korumanız gerekebilir.

 

yazlık ayakkabı
yazlık ayakkabı

Tabanı dar olan ayakkabılardan yaz aylarında kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Dar tabanlı ayakkabılar zor kombinlenebilen parçalar oldukları gibi aynı zamanda yaz aylarına da uyumlu olmayan modellerdir. Ayakta nasıra yol açabilen bu modeller ile birlikte uzak durmanız gereken bir diğer model ise bilekten bağlı olan ayakkabılardır. Ayak yapınıza uygun olmayan bilekten bağlı bir ayakkabı giydiğiniz zaman ayak bileğinizin bölgesinde kan dolaşımı sorunlarına dahi yol açabilirsiniz.

Bol Ayakkabı Giymek Sağlıklı mı?

Ayakkabınızın aşırı gevşek olması rahatlığınızı bozabilir. Gevşek ve ayağa hafif bol gelen ayakkabıları giymenin ayakları rahat tuttuğu bilgisi tamamen yanlış bilinen bir doğrudur. Bol ayakkabılar giydiğiniz zaman yürüyüş şekliniz de bozulmaya başlar. Yürüyüşün bozulması ile birlikte aynı zamanda diz ve sırt ağrıları da yaşamaya başlayabilirsiniz.

babet
babet

Sahte derilerden üretilmekte olan ayakkabılar da yaz aylarında ayaklarınızda rahatsızlıklar meydana getirebilir. Sahte deri ile üretilmiş olan ayakkabılar ayaklarınızda mantar oluşumuna yol açabilir. Bu tür ayakkabıları kış aylarında da çok fazla tercih etmemelisiniz.