Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül perdelerinizi en kolay şekilde temizleyebilmenin ilk yolu çamaşır makinesinde yıkamaktır. Fakat hassas yapıya sahip olan tül perde modelleri çamaşır makinesinde çok sık yıkanırsa perdeniz zarar görebilir. Ayrıca yıkama esnasında da düşük sıcaklık derecesini seçmeniz gerekir.

Makine içerisinde perdelerin çok fazla hırpalanmaması için makinenin eğer var ise tül yıkama programını seçmeniz gerekir. Bu şekilde yıkayacağınız tül perdeler, çok sık yıkamadığınız sürece çamaşır makinesinde zarar görmez.

puanlı tül perde
puanlı tül perde

Tül Perde Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanmalı?

Tül perdeleri çamaşır makinesinde temizleyeceğiniz zaman deterjan kullanabilirsiniz. Fakat tül perde temizliği için özel olarak sunulan ürünleri tercih etmeniz daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlarken, aynı zamanda perdenizin de yapısını bozmaz.

Elde yıkayarak perde temizlemek istiyorsanız geniş bir leğen ya da küvet kullanabilirsiniz. Yıkama işlemini yapacağınız yere ılık bir su doldurmanız ve suya normal yıkamalara göre biraz daha fazla deterjan eklemeniz yeterlidir. Yıkama sırasında tül perdeleri çitilememelisiniz.

Su değiştireceğiniz esnada ise tül perdenin kırışmaması için küvet üzerinde enlemesine durması ve ufak bir sopa veya açılmış bir çamaşırlığın üzerine serilmesi gerekir. Yıkama işlemini bitirdikten sonra ise tül perdeyi silkelemeli ve sonra yerine asmalısınız.

Tül Perde Nasıl Beyazlatılır?

Perdelerinizi beyazlatmak istiyorsanız tül perdeleri yıkamadan önce 1-2 saat kadar ılık su içerisinde bekletmelisiniz. Daha sonra deterjanlı su içerisine perdenizi alarak yıkamaya başlayabilirsiniz.

Yıkama sonrasında tül perde üzerindeki beyazlığı fark etmeye başlayabilirsiniz. Eğer yeteri kadar beyaz olmadığını düşünüyorsanız geniş bir kap içerisine ılık bir su koymalı ve suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar amonyak ekleyerek karıştırmalısınız. Bu karışıma perdenizi bastırarak 2 saat kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak duruladıktan sonra beyazlamayı fark edebilirsiniz.

Tül perdeler ile mekanlarınızı süsleyebilmek ve dekorasyon stilinizde eşsiz bir denge yakalayabilmek istiyorsanız https://www.perdesiparisi.com/tr/urun/tul-perde adresini ziyaret edebilir ve tül perde çeşitlerine göz atabilirsiniz.